e
sv

1. Ay Bebek Gelişimi

479 Okunma
1. Ay Bebek Gelişimi
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yaklaşık olarak 9 ay kadar süren hamilelik sürecinin sonuna geldiniz ve bebeğinize kavuştunuz. Bu dışarıdan bakıldığında çok kısa bir zaman gibi görülsede, anne adayları için her geçen gün değişen hormonal dengesiyle birlikte oldukça uzun süren bir maceradır. Bu maceranın sonucunda şimdi ise, minik misafirin hareketlerini ve yine minik vücudunda olan her gelişmeyi merak ediyorsunuz, öyle değil mi? Bu sebeple “1 aylık bebek gelişim süreci nasıldır bu sürede neler yapabilir, ne kadar süre uyuması gerekir”? gibi merak ettiğiniz konuların üzerinde durarak size katkı sağlamak istiyoruz. İşte, 1 aylık bebek gelişimi:

Bir Aylık Bebek Neler Yapabilir ?

Bebek gelişimi konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilmek için Anne ve Bebek kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

1 aylık bebekte görme: Henüz bir aylık bebeğinizin görmesi net olmamakla birlikte görüş mesafesi de oldukça kısadır. Doğduğu ilk zamanlar görme mesafesi 6-12 cm aralığındadır. Bebeğiniz henüz gözlerinizin içine bakmıyorsa endişeye kapılmayın. İlk ay içerisinde sizi tanıdıkça göz teması kurmak ilgisini çekmeye başlayacaktır.

1 aylık bebekte işitme: Bebeğiniz ilk aydan itibaren seslere oldukça duyarlıdır. Özellikle anne karnında iken en çok duyduğu seslerden biri şüphesiz ki anne sesidir. Onu rahatlatmak için sizde bu fırsatı değerlendirerek bol bol bebeğinize seslenebilir onunla konuşabilirsiniz. Bebeğinizin kendi duygularını ifade edebilmek için çeşitli sesler çıkarttığına şahit olacaksınız. Hatta ve hatta henüz ilk aydan itibaren gülüyor ve çığlık atıyor. Yapılan araştırmaya göre sizin de bebeğinize benzer seslerle ona karşılık vermeniz oldukça önemlidir. Eğer halletmeniz gereken işler varsa ve bebeğinizden bir süreliğine uzakta olacaksınız, onunla sesli iletişim kurmak bebeğinizi rahatlatacak ve sesinizi diğer odadan duymaktan hoşlanacaktır. Bebeğinize bu şekilde yanıt vermekten çekinmeyin. Böylece bebeğiniz iletişimin amacını öğrenmeye başlar.

1 aylık bebekte sindirim sistemi: Bebeğiniz yeni doğduğunda günde 4-5 kez kaka yapacaktır. Hatta bazı durumlarda bu rakamın üzerine bile çıkabilir. Bu durum sizi endişeye kapılmanıza sebep olmamalıdır. Bebeğiniz geliştikçe ve günden güne sindirim sistemi güçlendikçe de daha az kaka yapacaktır. İlk ay sık sık altını değiştirmeniz gayet normal. 

1 aylık bebekte uyku düzeni: “Bir aylık bebek kaç saat uyur?” sorusu en çok sorulan sorulardan biri. Bebekler ilk aylarında uyku düzeni yokken, gece-gündüz ayrımını genelde ilk 3 ay içinde yapmaya başlayabilirler, fakat yazdığımız gibi şu an ilk ay bebeğiniz bu ayrımın farkında değil. Bu sebeple bebeğiniz gece gündüz uyuyabilir ve zamansız uyanabilir. 1 aylık bebekler ortalama olarak günde 17-18 saat kadar uykuya ihtiyaç duyarlar. Uykunun bebek gelişiminde ki etkisi göz ardı edilemez. Hatta onların ilk günlerde 20 saat uyuduğunu bile görebilirsiniz. Eğer bebeğiniz uzun süre uyanmıyorsa (uykusu 5-6 saati buluyorsa) onu uyandırıp emzirebilir ve altını değiştirebilirsiniz.

Bir Aylık Bebek Sahibi Annelere Tavsiyeler

 • Endişeli değil, mutlu olun

Sonucu her ne olursa olsun artık bir annesiniz ve bunun için dünyanın en mutlu insanı olsanız bile kimi zaman hayal kırıklıkları hissetmeniz doğaldır. Özellikle sağlık sorunları olan bebeklere sahip ebeveynler bu duruma karşı daha hassastırlar. Ancak kendinizi suçlu hissetmemeli, minik bebeğinizle beraber zorlukları aşmak için tüm enerjinizi ona ve kendinize vermelisiniz.

 • Süt üreten bezleriniz çalışmaya başladı, bebeğinizi emzirmekten vazgeçmeyin

Doğumdan sonraki 2-4 gün içerisinde göğüsleriniz dolmaya ve sütünüz gelmeye başlayacaktır. Konjestiyon olarak da bilinen bu sürecin yan etkilerinden dolayı anne biraz huzursuz olabilir ve kısa süreli rahatsız günler bekliyor olabilir. Doğum sonrası yaşadığınız hem biyolojik hem fiziksel hemde psikolojik değişiklik sebebiyle kendinizi bu duruma alıştırmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bedeniniz hem göğüslerinizdeki bezelerden süt üretiyor hem de doğumdan sonra düşen hormon düzeylerine alışmaya çalışıyor.

Göğüsleriniz gergin, sertleşmiş ya da vücut ısınızın üzerinde bir sıcaklıkta olabilir. Bu hisler sizi emzirmekten vazgeçirmesin. Konjestiyon geçici bir durumdur ve bebeğinizin sürece alışmasıyla son bulur. Bebeğinizin özellikle 2 yaşına kadar anne sütüne ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Bebeğiniz emmeye alışana kadar rahatsızlığınızı giderecek pratik öneriler

 • Ilık duş alın.
 • Emzirmeden önce göğüslerinize ılık kompres uygulayın.
 • Emzirmeye başlamadan önce göğsünüzden biraz süt pompalayın ki sonrasında bebeğiniz daha rahat emebilsin.
 • Destekleyici sutyen kullanın.
 • Bebeğinizi 2-3 saat aralıklarla emzirin. Ne kadar sık emzirirseniz o kadar rahat hissedersiniz.
 • Bolca sıvı tüketin.
 • Emzirdiğiniz göğsü değiştirin.
 • Emzirdikten sonra göğsünüze ılık kompres uygulayın.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

1. Ay Bebek Gelişimi