e
sv

Bilge Olmak İçin Ne Yapmalıyım ?

1123 Okunma
bilge-olmak
avatar

Yetkili

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgelik Yolunda 5 Önemli İp Ucu

Bilgelik hayatın daha anlamlı olmasını sağlamakla kalmayıp, ruhsal gelişimin ve olgunluğunda en önemli koşullarını oluşturmaktadır. Bilgeliği hayatımızın merkezine oturtup, bu doğrultuda yaşam felsefesine dönüştürmemiz gerekmektedir.

Kendimizi bilgelik yolunda geliştirmek için 5 önemli ip ucunu sizlerle paylaşacağız. Bilge olmak nedir ? Bilge nasıl olunur ?

1- Kitaplarda Kaybolun

Bilgelik yolunda ilerleyebilmek için ilk yapmamız gereken şey bol bol kitap okumak. Kişisel gelişime fayda sağlayan en önemli şey kitap okumaktır. Okuyarak edindiğiniz bilgiler ışığında, hayattaki sorunların üstesinden gelebilir, kendi potansiyelinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

2- Bilginizi Gözden Geçirin

Toplumdan ve geleneklerden öğrendiğiniz bilgilerin hayatınızı kısıtlayabileceğinizi unutmayın ! Bilge olabilmenin başlıca unsurlarından birisi, doğru olduğuna inandığınız bilgileri sorgulamaktır. Şüpheye düşmeniz, kendi araştırmanızı yapmanızı sağlayabileceği gibi, kendinizi ve hayatı daha iyi tanımanıza olanak sağlar.

3- Hatalarınızı Kabul Edin

Bilge olabilmenin diğer bir yolu hataları kabul ederek, başarıya ulaşma yolunda karşınıza çıkan fırsatları değerlendirebilmektir. Unutmayın, bilgelik de başarı da ancak yapılan bir çok hatadan sonra kazanılabilir.

4- Düşünerek Konuşun

Asla konuşmak için konuşmayın. Gereksiz cümleler kurmak, sözlerin değerini azaltır. Konuşmadan önce ciddi anlamda düşünmek, mantıklı cümleler kurmanızı sağlayarak sizi bilgeliğe bir adım daha yaklaştırır.

5- Gönlünüzden Geçeni Söyleyin

Konuşmadan önce söyleyeceklerinizin gönlünüzden geldiğinden emin olun. İnanmadığınız bir şeyi asla dile getirmeyin. Bu şekilde yapmanız, çevrenizdeki kişilerin size ve sözlerinize olan güvenini arttıracaktır.

Bilge olmak..

Bilge kimdir ve bilge olmak hususunda en önemli ipucu sizlerle paylaştık. Bilgelik yolunda hemen bir adım atmaya nedersiniz ?

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bilge Olmak İçin Ne Yapmalıyım ?