e
sv

İlk Ay Bebeklerin Yaşayabileceği Durumlar

612 Okunma
avatar

admin

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bebekler doğdukları ilk aylarında korumasız ve oldukça hassastırlar. Henüz bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi tam gelişmediği için, bazı rahatsızlıklara karşı da savunmasız olabilirler. Yeni doğan bebeklerde karşılaşılan rahatsızlıklara, belirtilerine ve yapılabileceklere bir göz atalım.

0-6 ay bebekler hakkında gelişim, beslenme gibi konularda daha fazla bilgi sahibi olmak için Anne ve Bebek kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bebeklerde Sarılık

Sarılık nedir?

Sarılık, cildin ve gözlerin sarılaşması durumudur. Eğer Bebeğinizin sarılık olduğundan şüpheleniyorsanız cildine biraz baskı uygulayarak bu sarı rengi görebilirsiniz. Çoğu sarılık vakası, doğumdan 2-3 gün sonra -yani hastaneden taburcu olduktan sonra- oluşur. Bu yüzden durum hakkında bilgilenmeniz ve süreci takip etmeniz önemlidir.

Sarılığın nedenleri nelerdir?

 • Yeni doğmuş bir bebekte, ihtiyaç duyduğundan daha fazla kan hücresi vardır. Henüz tam manasıyla gelişmemiş ciğeri çoğu zaman onları yeterince hızlı işleyemez ve bilirubin olarak bilinen bir pigment oluşur. Bu pigmentin büyük bir kısmı, bebeğin dışkısıyla vücuttan çıkar.
 • Özellikle erken doğan, genetik hastalığı veya enfeksiyonu olan bebekler normal bebeklere göre biraz daha hassas olurlar.
 • Sarılık, anne sütü ile doğru ve yeterli şekilde beslenmeyen bebeklerde de görülebilir. Çünkü bilirubini atmak için yeterli dışkı oluşmaz.
 • Anne sütü ile beslenen bebeklerde sarılık genelde 2 hafta içinde belirir. Eğer sarılık ilk 24 saatte belirirse bu durum kan uyuşmazlığı, enfeksiyon ya da ciğerde sorun olduğu anlamına gelebilir.

Bebeklerde sarılık nasıl geçer? Endişelenmeli miyim?

Çoğu sarılık vakası zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Bebeğinizin sarılık olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuz kan örneği alıp bilirubin değerlerini ölçmek isteyebilir. Bu işlem için genelde bebeğin topuğundan, çok az bir miktarda kan örneği alınır.

Bebeklerde Kolik

Kolik nedir?

Kolik, sağlıklı bir bebeğin durmaksızın ağlamasına denir. İlk 3 ayda bebeklerin %10-25’inin kolikten etkilendiği düşünülür. İlk üç ayda, çocuklar bütün hayatları boyunca ağladıklarından daha fazla ağlarlar, fakat kolik farklıdır. Kolik nöbetleri genelde akşam saatlerinde aniden başlar ve bebek saatlerce rahatlatılamaz.

Kolikin nedenleri nelerdir?

Kolikin nedeni tam olarak bilinmese de gelişmemiş sindirim sisteminden, alerjenlerden ya da sinir sisteminden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Ne yapabilirim?

Her bebek farklıdır ve farklı şekillerde rahatlar. Onu rahatlatmak için çeşitli yöntemler deneyerek hangisinin işe yaradığını tespit edebilirsiniz.

 • Bazı bebekler cihaz seslerinden veya süpürge, bulaşık makinesi gibi tekrarlayan seslerden hoşlanır. Bu tip sesler büyük ihtimalle rahminizin içindeyken duyduğu sesleri hatırlatıyor.
 • Sıcak bir banyo, sıcak su torbası veya karnına ılık bir havlu koymak, onu biraz rahatlatabilir.
 • Bebeğinizi ağlarken duymak yorucu ve moral bozucu olacaktır. Size yardımcı olabilecek birisinin yanınızda olması yararlı olabilir.
 • Eğer bebeğinizin ağlaması acılı ve çığlık şeklindeyse veya ateşi varsa ya da kilo alması durduysa doktorunuza bildirin. Bu semptomlar başka bir sağlık problemi olduğunu gösterebilir.

Bebeklerde Aşı

Hiçbir ebeveyn, bebeğinin aşı olmasını veya ilaç kullanmasını görmekten hoşlanmaz. Fakat aşılar çok ciddi hastalıkları önlemek için vardırlar. Bebeğinizin aşı programı için mutlaka doktorunuza danışın.

Bebekler neden aşı olur?

Aşılar, bozulmuş veya zayıflatılmış virüs ya da bakteri içerir. Bebeğiniz aşı olduktan sonra, bağışıklık sistemi bu zayıf virüs/bakterilere karşı antikor geliştirir ve böylece gerçek virüsle karşılaşınca koruma sağlanır.

Bebek aşı takvimi

Bebekler için ilk senede olunan aşılar şöyle:

1. ay aşıları: Hepatit B aşısı

2. ay aşıları: BCG (verem) aşısı (3. veya 4. ayda yapılabilir) + karma DBT aşısı (difteri-boğmaca- tetanoz) + çocuk felci aşısı + HIB aşısı + konjuge pnömokok aşısı ±  rotavirüs aşısı

4. ay aşıları: Karma aşı + çocuk felci aşısı + HIB aşısı + rotavirüs aşısı ± konjuge  pnömokok aşısı

6. ay aşıları: Karma aşı + çocuk felci aşısı + HIB aşısı + Hepatit B aşısı ± konjuge pnömokok aşısı

12. ay aşıları: Kızamık aşısı + kızamıkçık aşısı + kabakulak aşısı

Aşılar Kaynakça: Sağlık Bakanlığı

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İlk Ay Bebeklerin Yaşayabileceği Durumlar